LIGA ELITELOR. Înfrângere pentru Dinamo U19, victorie pentru Dinamo U17

Written on 11/16/2020

Echipele de juniori U19 și U17 au jucat duminică în Liga Elitelor cu Concordia Chiajna, în deplasare, în meciurile contând pentru etapa a opta în acest sezon competițional.

Dinamo U19 a suferit a patra înfrângere în Liga Elitelor, scor 2-1 (1-0) pentru Concordia Chiajna, golul roș-albilor pregătiți de Gheorghe Mihali fiind marcat de Valentin Cristea în minutul 82.
Mitrovic – A. Stelea (60 Mitroi), Balcan, Țapurin, Polivanov (46 V. Cristea), – Geamănă, Amzar – Vioiu (46 C. Hîldan), Spînu (46 Șutru), Floarea (46 Cl. Badea) – A. Matei au evoluat pentru Dinamo U19.
9 este locul ocupat de Dinamo U19 în clasamentul Seriei Est în Liga Elitelor U19, două victorii, două remize și patru înfrângeri, 8 puncte și golaveraj 12-10 după primele 8 etape disputate în această ediție de campionat.

Dinamo U17 a câștigat duelul cu Concordia Chiajna, scor 2-0 (2-0), stabilit în prima repriză prin golurile înscrise de Tiberiu Mistode (9) și Cristian Delciu (31).
R. Gheorghe – D. Bănică (86 Mareș), Țone (58 Budeanu), Cr. Zamfir, Ardeleanu – D. Stan (87 Dodoc), A. Stan, Bordușanu, Delciu – D. Dinu, Mistode (58 M. Dragomir) au jucat pentru echipa antrenată de Ionel Augustin.
Cu 16 puncte în acest sezon, golaveraj 24-16, Dinamo U17 ocupă locul 3 în clasament, după FCSB (24 de puncte) și Viitorul Constanța (22 de puncte).

Ambele echipe de juniori (U19 și U17) ale clubului Dinamo București vor juca etapa viitoare în Liga Elitelor, pe teren propriu, cu LPS Buzău, partidele fiind programate duminică, 22 noiembrie (ora 12:00, respectiv ora 14:00), pe terenul sintetic al stadionului "Ion Țiriac" (fostul "Granitul").