LIGA 3. Dinamo B în Seria 4, programul complet al sezonului

Written on 09/03/2020


Echipa secundă a clubului Dinamo București va evolua în Seria 4 din Liga 3, a anunțat Federația Română de Fotbal după tragerea la sorți efectuată astăzi la Casa Fotbalului. 
CSA Steaua București, FCSB II, Rapid II, Concordia Chiajna II, Progresul Spartac, CS Tunari, FC Voluntari II, Metalul Buzău și CS Balotești sunt adversarii dinamoviștilor în Liga 3. 

Iată, mai jos, programul complet al turului de campionat în Liga 3 (Seria 4):

Etapa 1
Progresul Spartac vs FC Voluntari 2
Dinamo B vs FCSB 2
CSA Steaua București vs CS Balotești
Concordia Chiajna 2 vs Metalul Buzău
Rapid 2 vs CS Tunari

Etapa 2
FC Voluntari 2 vs CS Tunari
Metalul Buzău vs Rapid 2
CS Balotești vs Concordia Chiajna 2
FCSB 2 vs CSA Steaua București
Progresul Spartac vs Dinamo B

Etapa 3
Dinamo B vs FC Voluntari 2
CSA Steaua București vs Progresul Spartac
Concordia Chiajna 2 vs FCSB 2
Rapid 2 vs CS Balotești
CS Tunari vs Metalul Buzău

Etapa 4
FC Voluntari 2 vs Metalul Buzău
CS Balotești vs CS Tunari
FCSB 2 vs Rapid 2
Progresul Spartac vs Concordia Chiajna 2
Dinamo B vs CSA Steaua București

Etapa 5
CSA Steaua București vs FC Voluntari 2
Concordia Chiajna 2 vs Dinamo B
Rapid 2 vs Progresul Spartac
CS Tunari vs FCSB 2
Metalul Buzău vs CS Balotești

Etapa 6
FC Voluntari 2 vs CS Balotești
FCSB 2 vs Metalul Buzău
Progresul Spartac vs CS Tunari
Dinamo B vs Rapid 2
CSA Steaua București vs Concordia Chiajna 2

Etapa 7
Concordia Chiajna 2 vs FC Voluntari 2
Rapid 2 vs CSA Steaua București
CS Tunari vs Dinamo B
Metalul Buzău vs Progresul Spartac
CS Balotești vs FCSB 2

Etapa 8
FC Voluntari 2 vs FCSB 2
Progresul Spartac vs CS Balotești
Dinamo B vs Metalul Buzău
CSA Steaua București vs CS Tunari
Concordia Chiajna 2 vs Rapid 2

Etapa 9
Rapid 2 vs FC Voluntari 2
CS Tunari vs Concordia Chiajna 2
Metalul Buzău vs CSA Steaua București
CS Balotești vs Dinamo B
FCSB 2 vs Progresul Spartac

Prin decizia Comitetului Executiv din 18 august 2020 s-a validat un format al Ligii 3 cu 100 de echipe participante, împărțite în 10 serii egale.
Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9


Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:

Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10


Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.