LIGA ELITELOR. Victorii la Botoșani

Written on 10/08/2019

Pregătită de Mihai Dobre (foto, alături de managerul Gabriel Răduță), echipa de juniori sub 19 ani a clubului din Ștefan cel Mare, formată în acest sezon competițional din jucători născuți în anii 2001 și 2002, s-a impus pe terenul celor de la FC Botoșani în Liga Elitelor, scor 3-0 pentru tinerii dinamoviști, prin golurile marcate de Andrei Matei (11), Mihai Chiriac (42) și Ionuț Geamănă (48).
10 victorii, o remiză și două înfrângeri a adunat Dinamo U19 după 13 etape disputate în acest sezon, ocupând locul 3 în clasament, după FCSB și Viitorul Constanța.
Iată, mai jos, Dinamo U19 la Botoșani:
Ștefan Fara – Rareș Balcan, Dan Tălmaciu, Răzvan Iosivoiu – Andrei Florescu, Claudiu Stan, Valentin Borcea, Andrei Mitran – Andrei Matei, Mihai Chiriac.
Au mai jucat: Andrei Stelea, Ionuț Geamănă, Vlad Milea, Andrei Spînu, Marius Androne.

Juniorii sub 17 ani de la Dinamo, antrenați de Iosif Damaschin, au jucat în etapa a 13-a din Liga Elitelor U17 tot în deplasare, împotriva echipei similare a clubului FC Botoșani.
Puștii dinamoviști au câștigat duelul cu FC Botoșani în primul minut al prelungirilor, scor 3-2, prin golurile înscrise de Ionuț Floarea, Răzvan Mateeș și Matei Țapurin (90+1).
Cu 31 de puncte, Dinamo U17 ocupă locul secund în clasament, după Viitorul Constanța (33 de puncte).
Iată, mai jos, Dinamo U17 la Botoșani:
Aleksander Mitrovic – Cătălin Hîldan, Eduard Gheorghe, Matei Țapurin, David Polivanov – Răzvan Mateeș, Luca Tache – Cristian Ionescu, Ionuț Floarea, Costin Amzar – Mario Șutru.
Au mai jucat: Daniel Constantin, Mădălin Mitroi, Flavius Vioiu, Claudiu Badea, Liviu Radu.